Už nikdy žádné pupínky!!!

28. dubna 2007 v 14:30 | Kačí |  Kosmetika

Už nikdy žádné pupínky!

Nejspíš jste se těšila, že vám obličej podobný sypanému koláči úderem osmnácti let přestane znepříjemňovat život. Jenže více než polovina žen, které v pubertě trápila akné, se s červenými pupínky potýká i v dospělosti. Není to ale stejná načervenalá vyrážka, která vás štvala v době, kdy jste chodila do tanečních. "Armáda vřídků se po dvacítce přesouvá do dolní části obličeje a často i na krk. "Namísto hrbolků se žlutavou špičkou se začínají objevovat červení zánětliví samotáři. Také černé tečky pomalu mizí a nahrazují je doširoka otevřené póry," vysvětluje primář Pavel Zloský z pražské kliniky Esthé. Zatímco pro generaci vašich babiček byla akné po dvacítce opravdovým pozdvižením, zrychlená doba, ve které žijete vy, s sebou přináší další nové nástrahy, které nebezpečně zvyšují šanci, že vám zarudlé výrůstky vyraší třeba ve třiceti.

1. Stres
K snídani si uvaříte kotel kávy, cestou do práce zhltnete tři housky a potom běháte z jedné porady na druhou nebo celý den zběsile klepete do klávesnice? Stres neničí jen vaši duši a žaludek. Pohromu dokáže způsobit také na obličeji. "Když jste pod tlakem, začne tělo produkovat hormon jménem kortizol, který může spouštět různá poškození kůže včetně akné," upozorňuje lékař. Navíc samotný fakt, že vám na bradě vylezly červené vřídky, vás do pohody určitě nevyladí a vy tak můžete snadno vplout do stresujícího bludného kruhu.

2. Přebytek mužských hormonů
Pokud zastáváte v práci důležitou pozici, řídíte lidi nebo organizujete složitý projekt, možná vás večer před zrcadlem občas překvapují divoce bující pupínky. Není to ale tak, že by vám z radosti nad slibně se rozvíjející kariérou vyskočila vyrážka. Podle některých studií má totiž až deset procent žen, které pracují na vyšších pozicích, v krvi přirozeně větší množství mužského hormonu, což může být příčinou pupínkových přírůstků.

3. Špatná péče
I když se s akné potýkáte už od puberty, neměla byste zapomínat, že se vaše pleť pod nánosem pupínků přece jen mění. "Zatímco v pubertě je vaše kůže mastná a odolná, v dospělosti je sušší a má sklon k podráždění," varuje cosmo expert. Přípravky, kterými jste akné léčila v patnácti, proto raději zahoďte do koše. Často obsahují alkohol a jiné agresivní látky, které můžou pleť rozdráždit natolik, že se místo léčivých účinků dočkáte dvojnásobného vřídkového přírůstku.

▼Nové způsoby boje
Pokud jste se rozhodla akné jednou provždy pokořit, naučte se dodržovat následující bojové taktiky.

▼Čističe
Vytvořte si závislost na pravidelném čištění pleti. Ráno a večer vyciďte obličej účinným čističem, který neobsahuje olej a působí proti ucpávání pórů. Zároveň ale vybírejte přípravky, které pleť nevysuší. Když jí totiž vezmete všechnu vláhu, začne se bránit nadbytečným promašťováním a vás čekají další pupínkové trable. Otestujte jemný hloubkově čisticí gel z řady Pure Zone, L'Oréal Paris, 149 Kč.

▼Výživa
Možná si myslíte, že si vaše mastná pleť žádnou výživu nezaslouží, a když na tvářích cítíte pnutí, máte radost, jak se vám odmašťovací program daří. To je chyba! "Také problematickou pleť je třeba pravidelně vyživovat. Dejte si ale pozor na hutné krémy plné oleje a používejte přípravky s obsahem účinných látek, jako je kyselina salicylová, která uvolňuje ucpané póry," radí cosmo expert. Namažte obličej třeba matujícím hydratačním krémem Effaclar, La Roche-Posay, 480 Kč. Aby nedošlo k podráždění kůže, dejte si mezi mytím a krémováním patnáctiminutovou pauzu!

▼Likvidace pupínků
V drogerii nebo lékárně sice seženete nepřeberné množství mastí a gelů na čerstvě rašící vřídky, které zabrání pupencům dozrát, ale stejně nevíte, po kterém z nich sáhnout? Spolehněte se opět na kyselinu salicylovou, která má silné antibakteriální účinky, ale zároveň pleť nevysuší. Obsahuje ji Koncentrovaná péče pro lokální ošetření z řady Normaderm, Vichy, 490 Kč. Cosmo tip: Krém nenanášejte prsty, ale čistou vatovou tyčkou - zabráníte tak šíření zákeřných bakterií.

▼Peeling
Jednou z příčin akné je i to, že pleť nedokáže odstraňovat odumřelé kožní buňky, takže jí pomozte pravidelným peelingem. Vyhněte se ale běžným mechanickým oloupávačům s obsahem velkých částic. Můžou vřídky rozdrásat a uvolnit tak spoustu bakterií, které vám na pleti udělají ještě větší paseku. Pořiďte si peelingový gel s malými částicemi a silnějšími dezinfekčními účinky. V lékárně seženete třeba jemný obrušující gel Sébium Gommant, Bioderma, 270 Kč.

▼Krycí manévry
"K zamaskování vřídků rozhodně nepoužívejte mastné korektory a make-upy obsahující oleje," nabádá lékař. Na pupínky nanášejte speciální korektory nebo lehké tónovací krémy, které obsahují hojivé látky a neucpávají mazové žlázy. Vyzkoušejte denní tónovací krém z řady Puran Formula, Biodroga, 435 Kč.

Co ještě zabírá
▼Antibiotika

Některá antibiotika dokážou spolehlivě zničit hlavně těžší formy akné, způsobené přemnožením bakterií. Namísto antibiotik v tabletách dnes lékaři dávají při léčení kůže přednost přípravkům zevního působení, třeba zinerytu či erytromycinu.

▼Antikoncepce
Pokud vám gynekolog předepíše správné pilule, můžete antikoncepcí dlouhodobě vymýtit i ty nejodolnější pupínky.

▼Krémy s retinolem
Jestliže jimi budete potírat jen zarudlé hrbolky, fungují. "Měla byste si ale dát pozor na vedlejší účinky - pálení, šupinatění a zarudnutí -, jež se zhoršují především na slunci. Nedoporučoval bych je používat v létě," varuje lékař.

▼Laser
Laserové paprsky pronikají hluboko do kůže, kde ničí ložiska bakterií a napravují činnost mazových žláz. Aby byla laserová kúra opravdu účinná, musíte si užít tři ošetření. Každé vás vyjde zhruba na tři tisíce korun. Akné zato zničí nadlouho.

Jak si správně vycídíte tváře
▼Krok č. 1
Vatovým tamponem a nemastným odličovačem důkladně odstraňte zbytky make-upu.

▼Krok č. 2
Obličej několikrát opláchněte vodou a do tváří krouživými pohyby jemně vmasírujte čisticí gel.

▼Krok č. 3
Gel opatrně, ale důkladně smyjte. Na obličeji by vám po něm neměla zůstat ani stopa - později by mohl zabránit krému, aby vaši pleť pořádně vyživil.

▼Krok č. 4
Obličej jemně osušte dětskou žínkou, kusem vaty nebo papírovým kapesníkem. Stékající kapky vody spíše jen zachycujte. Přílišné drhnutí může pleť podráždit.

Akné: Pravda, nebo pověra?
Určitě už jste o pupíncích slyšela řadu mýtů. Můžete jim věřit?

▼Pověra
Čokoláda zhoršuje akné.

▼Pravda
Žádná studie zatím nepotvrdila, že by měla hnědá pochoutka přímý vliv na rozrůstání pupínků.

▼Pověra
Čím více budete obličej drhnout, tím víc bude zářit čistotou

▼Pravda
Příliš častým mytím můžete pleť pořádně rozdráždit a zadělat si tak na akné nebo pigmentové skvrny. "Obličej byste si měla umývat dvakrát denně - ráno a večer, víc není potřeba," dodává primář Zloský.

▼Pověra
Opalování pleť vyčistí.

▼Pravda
Pro svou problematickou kůži nemůžete udělat nic horšího než ji vystavit nebezpečnému UV záření. Slunce pupínky rozhodně neléčí, jen je naoko zamaskuje opálením.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Nevím co cítím. Když jsem s tebou,
srdce mi buší a vše se ve mně svírá.
Když jsem sama,
myslím jen na tebe
a dělám všechno špatně.
Nevím co to je,
ale myslím že tě miluji.