Pijte chytře

28. dubna 2007 v 15:51 | Kačí |  Pro tebe

Pijte chytře

Nejspíš tušíte, že se vám nevyplatí smíchat za jeden večer hrnek horkého punče, dvě piva a tři džiny s tonikem. Okolo Vánoc ale nejspíš zásadu "čtyři deci červeného a dost" hodíte za hlavu. Život se změní v kolotoč večírků, oslav a návštěv, na kterých alkohol proudí ze všech možných lahví. I když přes rok se skleničkou moc nekamarádíte, na přelomu prosince a ledna se nejspíš alkoholovým orgiím nevyhnete. Než do sebe začnete obracet drinky, měla byste si ujasnit, co vám to udělá s tělem a v neposlední řadě i s psychikou. Díky následujícím řádkám budete nejinformovanější ze všech pijanů v místnosti. A i ten nejdivočejší mejdan přežijete bez neblahých důsledků v podobě bolavé hlavy a protestujícího žaludku. Čtěte zásady chytrých pařiček.

Dobře se připravte
Před odchodem na večírek se vám asi nechce žvýkat doma chleba s máslem. Proč byste se cpala, když už se těšíte na všechny ty dobroty, které do sebe za chvíli naházíte? Jenže když dorazíte na akci, hostitelka vám rovnou mezi dveřmi vrazí do ruky skleničku a vy začnete pít nalačno. Důsledek: Rychleji se opijete a hrozí, že vám druhý den bude neuvěřitelně špatně. Asi hodinu před mejdanem si proto dejte svačinu. Není ale úplně jedno, co spolykáte. Vědci dokázali, že dvacet procent vypitého alkoholu se váže na bílkoviny z potravy. Sáček slaných oříšků nebo brambůrků vám proto moc nepomůže. Stejně zbytečné bude i jablko. Dejte si raději dva krajíce celozrnného chleba se sýrem, steak a salát nebo talíř hovězího vývaru.

Udržujte vlastní tempo
"Obvykle moc nepiju, ale když přijedu na Vánoce k rodičům, lednice je nařachaná alkoholem a otec od rána do večera všem nalévá," tvrdí dvacetiletá asistentka Ivana. "Když jdu na návštěvu ke kámošce, místo kafe dostanu džin s tonikem. A za chvíli druhý. Problém je, že já na alkohol nejsem zvyklá a hrozně rychle se opiju. Po dvou koktejlech jsem mimo!" Každý člověk reaguje na alkohol jinak. Pokud váš přítel, sestra nebo kamarádka vypije bez problému deset koktejlů, ještě to neznamená, že vás stejné množství drinků nepošle pod stůl. Vězte, že vaše tělo má s vypitou ohnivou vodou docela dost práce. Až 95 % alkoholu se vylučuje z těla okysličováním. Zatímco se spokojeně bavíte na večírku, vaše játra pilně rozkládají alkohol a přeměňují ho na neškodné látky. Zbytek odchází z těla dechem a močí. Pozor! Ženy snášejí alkohol hůř než muži. Opijete se rychleji a vystřízlivíte pomaleji než váš drahý. Může za to vaše nižší hmotnost, méně tělesných tekutin a hlavně víc tukových polštářů, než vlastní chlapi. A tukové buňky tělu při boji s alkoholem vůbec nepomáhají. Trpíte nadváhou? Nemyslete si, že budete alkohol snášet lépe jenom proto, že jste těžší. Právě naopak! Obézní lidé mají po vypití drinku víc alkoholu v krvi než ti, kteří váží stejně, ale pyšní se více svaly. Schopnost odbourávat alkohol je částečně i vrozená - někdo ho prostě od přírody snáší bez problémů, zatímco jiný se po třech skleničkách opije do němoty. Pijte tedy takovým tempem, jaké vám vyhovuje. A nestyďte se drink odmítnout a požádat třeba o minerálku.

Pijte jedině vesele
"Závidím kamarádkám, které se po alkoholu chechtají a skvěle se baví. Já se obvykle propiju do mizerné nálady. Najednou je mi všechno líto a někdy dokonce začnu brečet, aniž vím proč," stěžuje si čtyřiadvacetiletá studentka Lenka. Jestliže po větším než malém množství koktejlů upadáte do depresí, nemůžete vinit jen alkohol. Ten mizernou náladu nevyrábí. Pouze posiluje pocity, které už jste měla. Pijte proto výhradně tehdy, když se cítíte spokojená! Po pár skleničkách pak nejspíš budete ještě šťastnější. Pokud do sebe lijete drinky, abyste zahnala smutek, naopak mu nahrajete do karet. Špatnou náladu ničte spíš sportem nebo pokecem s kamarádkou a na skleničku zapomeňte. Připadá vám, že po víně se obvykle rozveselíte, zatímco po džinu začínáte natahovat? Ve skutečnosti nemá vaše nálada s druhem alkoholického nápoje nic společného. Jde spíš o pocity, které si s pitím spojujete. Možná jste zvyklá pít víno na mejdanech s přítelkyněmi, a proto vás dostane do dobré nálady i o samotě. A džin vás naopak rozesmutňuje, protože jste se k němu uchýlila po těžkém rozchodu.

Berte správné drinky
Možná vás udivuje, že skoro po každém večírku trpíte děsnou kocovinou, zatímco kamarádka se cítí naprosto v pohodě. Možná má prostě štěstí a její tělo bleskově odbourává alkohol. Třeba si ale pomáhá sama správným výběrem drinků. Na příštím mejdanu si proto všímejte, čím se kamarádka nalévá. Organismus se nejsnadněji vypořádá s čirým alkoholem, jako je vodka nebo bílé víno. Nejhůř se spaluje barevný alkohol - červené víno, brandy, koňak, whisky. "Jestliže se chcete rozehřát a rozveselit, aniž byste riskovala kocovinu, sáhněte po vodce," radí třicetiletá barmanka Denisa, které prý po mejdanech nikdy špatně nebývá. "S tvrdým alkoholem to ale nesmíte přehánět. Počítejte s tím, že už po jednom deci vodky budete mít špičku." Nezapomínejte také na tekutiny. Hlavní příčinou kocoviny je dehydratace, takže celý večer prokládejte alkoholické nápoje sklenicemi neperlivé vody. A na večírku zapomeňte na kávu, která by vás ještě víc odvodňovala. Sklony ke kocovině ovlivňuje také vaše povaha. Neurotičtí lidé, kteří se velice snadno rozčílí, trpívají kocovinou mnohem častěji než klidní pohodáři. Míváte často po divokém mejdanu takzvané "okno" - jinými slovy si určitou část večera vůbec nevybavujete? Alkohol vám v mozku "vypnul" receptory, které vytvářejí vzpomínky. Není ale jasné, proč se to některým lidem stává skoro po každém flámu, zatímco jiní "okno" ještě nikdy neměli. Možná hraje roli dědičnost.

Zatočte s kaloriemi
Jestli si hlídáte váhu, počítejte s tím, že alkoholické nápoje bývají nadupané kaloriemi. Den nebo dva dny po večírku si tedy naordinujte extra pohyb. Například se dvěma deci červeného vína dostanete do těla 120 kalorií. Spálíte je při třiceti minutách divokého sexu. Sklenička sladkého smetanového likéru (třeba Baileys) obsahuje přibližně 245 kalorií. Abyste se jich zbavila, měla byste nejméně čtyřicet minut plavat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Nevím co cítím. Když jsem s tebou,
srdce mi buší a vše se ve mně svírá.
Když jsem sama,
myslím jen na tebe
a dělám všechno špatně.
Nevím co to je,
ale myslím že tě miluji.