Dobroty, které zvednou náladu!!

28. dubna 2007 v 15:24 | Kačí |  Pro tebe

Dobroty, které zvednou náladu

Oříšky
Jakoby to byl doping pro mozek. Takzvaná studentská směs (zobání) složené z rozinek a několika druhů ořechů, nedostala svůj název náhodou. Ořechy obsahují draslík (dodává energii), vápník (podporuje látkovou výměnu), železo (zásobuje mozek čerstvým kyslíkem) a hodnotné proteiny. Optimální povzbuzovač pro odpolední útlum. Zobejte ovšem s mírou, ořechy obsahují hodně tuku.
Banán
Je to ideální svačinka, vždy hygienicky zabalená, lehce stravitelná, nealergizující, jemné chuti. A navíc: banány obsahují nejen hodně draslíku (aktivizuje enzymy k získávání energie), ale také látku s názvem tryptofan, základní součást hormonu serotoninu. Je potvrzeno, že serotonin pozitivně vylaďuje psychiku a jeho nedostatek vede naopak k depresím a úzkostem.
//<![CDATA[ //]]>
iReklama.cz - nový free reklamní systém
Čokoláda
Proč jen po ní občas tak silně zatoužíme, že se to prostě nedá vydržet? Jak jinak, je v tom zase biochemie: v čokoládě je přítomna sloučenina s ošklivým názvem fenyletylamin, kterou najdeme i v hašiši a jež se podobá hormonu, produkovanému lidským organismem při zamilovanosti a orgasmu. Takže vlastně sloučenina lásky! Není tedy divu, že nám kousek čokolády v tu pravou chvíli způsobí potěšení, které se nedá ničím nahradit. A když to s tímto sladkým hříchem nepřeženeme, tak proč ne.
Mango
Mango je nejen bohatý zdroj beta-karotenu a vitamínu C, ale především patří mezi takzvané "zahřívací" potraviny. To znamená, že vám dodá energii, pokud máte pocit zimy a únavy. Pozor, mango obsahuje hodně cukru i kyselin; při časté konzumaci může zhoršovat stav chrupu.
Zelený čaj
Zelený čaj je jedním z nejpozoruhodnějších nápojů vůbec. Ale pozor - řeč je o opravdovém sypaném zeleném čaji! Má stejně povzbudivé účinky jako káva nebo černý čaj, je ale k našemu tělu šetrnější. Rozdíl je způsoben vynecháním jedné části výrobního procesu - fermentace. Vypití dvou až tří malých šálků zeleného čaje vyvolává pocit radosti, aktivity, u citlivých lidí může vyvolat až lehké rozjaření. Pravidelná konzumace reguluje trávení, působí příznivě na krevní oběh a je prevence proti některým druhům rakoviny.
Salát a jeho příbuzní
Přestože to tak nevypadá, také listová zelenina jako salát, čínské zelí, růžičková kapusta a řeřicha má na organismus povzbudivé účinky. Může za to kyselina listová, která se stará o tvorbu noradrenalinu - hormonu zodpovědného za schopnost dynamicky a s nadšením řešit problémy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni

klikni 100% (71)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Nevím co cítím. Když jsem s tebou,
srdce mi buší a vše se ve mně svírá.
Když jsem sama,
myslím jen na tebe
a dělám všechno špatně.
Nevím co to je,
ale myslím že tě miluji.